Skydeafslutning 2014-15

FORSVARSBRØDRENES SKYDEMEDALJE TILDELT BØRGE HENNINGSEN
 
Der var rosende ord og lange klapsalver, da skydeudvalgsformanden for Forsvarsbrødre-Foreningen på Bornholm, Ebbe Gejl Hansen, tildelte Børge Henningsen, Forsvarsbrødrenes skydemedalje i forbindelse med sæsonafslutningen.

Det er første gang medaljen uddeles på Bornholm, som anerkendelse til kredsens bedste skytte, blandt Forsvarsbrødrene i Danmark.
En medalje der må bæres officielt.
Skydeudvalgsformand Ebbe Gejl Hansen, takkede medlemmerne for en spændende sæson i skydekælderen på Østre Skole, der samlet bød på flotte resultater.
 
Årsskydningen for senior blev ikke uventet vundet af Ole Westh med 958 p. efterfulgt af Ebbe Gejl Hansen med 934 p. og Frank Graversen, der opnåede 925 p. På de efterfølgende pladser kom Jens O. Pedersen, Valde Dolleris og Erling Vibe.

I veteran-klassen var det foreningens bedste skytte Børge Henningsen, der blev mester med 968 p. Finn Carlsen blev nr. to med 934 p. og Frank Pauch kom ind på en tredjeplads med 887 p. På de efterfølgende pladser kom Søren Riis og Aage Vang.

Jubilæumspokalen blev vundet af Ole West med 1901 p. efterfulgt af Finn Carlsen og Ebbe Gejl Hansen, med henholdsvis 1852 p. og 1841 p På de efterfølgende pladser kom Frank Graversen 1836p. Jens O, Pedersen 1793p Valde Dolleris 1774p Søren Riis 1687p. Aage Vang 1675p.

Under kategorien blindskydning var det formanden for foreningen Jens O. Pedersen, der med 38p., løb med trofæet, efterfulgt af Finn Carlsen 37p. og Frank Graversen 36p De øvrige resultater: Ebbe Gejl Hansen 20p. Ole Westh 20p Teddy Attle 17p Søren Riis 15p Børge Henningsen 14p Søren Blik Petersen 14p Aage Vang 10p Valde Dolleris 8p Frank Pauch 6p Erling Vibe 4p 

Vinder af mesterskabsskydningen blev for senior Ole Westh med 93p Ebbe Gejl Hansen 91p. Valde Dolleris 90p. De øvrige resultater: Jens Chr. Jensen 89p Frank Graversen 87p Lars T. Jensen 87p Erling Vibe 82p Søren Blik Petersen 79p.

For veteran var det igen Børge Henningsen der med 97p trak det længste strå og overlod de efterfølgende pladser til Finn Carlsen med 88p og Finn Henriksen, der fik 85p. På de to sidste pladser opnåede Aage Vang 84p og Søren Riis 77p

Det var også foreningens skarpskytte Børge Henningsen, der blev vinder af festskydningen, med Ole Westh og Frank Graversen på en henholdsvis anden og tredjeplads. De opnåede henholdsvis 74p 71p og 68p.

Øvrige resultater i rækken: Valde Dolleris 61p Kurt Mogensen 61p Frank Pauch 57p Finn Carlsen 56p Jens O. Pedersen 48p Ebbe Gejl Hansen 43p Jens Chr. Jensen 37p Søren Blik Petersen 36p Finn Henriksen 34p Erling Vibe 34p Aage Vang 25p Søren Riis 22 p Ejgild Jørgensen 2p.
Næste store udfordring for skydeafdelingen bliver fugleskydningen i Ådalen den 14. juni kl. 09.00.
 
SKYDEUDVALGSFORMAND SATTE KRONEN PÅ VÆRKET
Af Jens O. Pedersen
Der var fest og farver, da brødrene i skyde-afdelingen afsluttede sæsonen. En lang række medaljer og pokaler blev under festlige rammer uddelt til de dygtige skytter.
Formanden for afdelingen Ebbe Gejl Hansen takkede for en forrygende turnering, med stor spænding mellem skytterne. Han glædede sig desuden over, at nye medlemmer havde fundet vej til skydekælderen på Østre Skole, men understregede også nødvendigheden af, at endnu flere af foreningens medlemmer bakker op om denne ædle disciplin.

Kronen på værket satte formanden Ebbe Gejl Hansen selv, ved at vinde års skydningen for senior med 927p. Frank Graversen blev nummer to med 907p. tæt efterfulgt af Valde Dolleris, der opnåede 906p. Jens O. Pedersen fik 896p. Søren Blik 862p. og Erling Vibe 820p.

På veteran-siden var det Frank Pauch der med 926p. tog sig af denne pokal, efterfulgt af Finn Carlsen med 920p. Finn Henriksen 872p. Søren Riis 872p. Aage Vang 846p.
 
Vinder af mesterskabsskydningen for senior, gik ikke uventet til Ole Westh, som skød sig ind på en førsteplads med 187p. Der var næsten parløb mellem Jens O. Pedersen og Frank Graversen, der opnåede henholdsvis 183p. og 182p.

Veteran-medaljer blev hængt om halsen på Finn Carlsen, Frank Pauch og Søren Riis, der skød sig til henholdsvis 184p. 181p og 166p.

Jubilæumspokalen blev sikkert vundet af Ebbe Gejl Hansen, der med 1836p.  kunne løfte trofæet i vejret. Frank Pauch og Finn Carlsen kom ind på de to næste pladser med henholdsvis 1827p. og 1823p. De øvrige resultater i rækken så således ud: Valde Dolleris 1798p. Finn Henriksen 1694p. Søren Riis 1673p. Søren Blik 1671p. Erling Vibe 1622p.
 
Stor spænding er der altid omkring blind-skydning, og hvor mange af brødrene der overhovedet rammer skiven. Sidste års vinder af vandre-pokalen Jens O. Pedersen, måtte videregive trofæet til Frank Graversen, der med 39p. nu kan tage pokalen, skænket af Finn Carlsen i åsyn det næste års tid. Aage Vang kom ind på en flot anden plads med 21p., og Ole West havde klarsyn nok til at besætte tredje pladsen.

Til gengæld var det Ole West der besatte førstepladsen i festskydningen med 27p. – lige foran Ebbe Gejl Hansen der opnåede 26p. På en flot tredjeplads kom Frank Pauch med 22p.
 
Næste gang medlemmerne af skyde-afdelingen har mulighed for at samles, bliver den 12. juni kl. 09.00 på Rønne Skytteforenings baner i Robedale, når Forsvarsbrødre-Foreningen afvikler sin årlige fugleskydning.

Første mandag i oktober, startes der igen op i skydekælderen på Østre skole, hvor alle brødre er meget velkomne. Så mød op til en spændende turnering!